Jak się zakochać w 2020?

Odkąd pracowałam z 79-letnią kobietą, która chciała schudnąć, bo chciała się podobać mężowi, mam jasność, że dla kobiet związek jest bardzo ważny. Nawet na łożu śmierci będziemy pragnęły  pewności, że jesteśmy piękne, kochane i jedyne.

Szkoda tylko, że faceci mają inaczej. Dla nich liczą się osiągnięcia i na łonie Abrahama raczej nimi będą zaprzątać swoją głowę,  niż tym, czy brzuszek nie za bardzo wystaje ze spodni.

Facet potrzebny od zaraz

Dużym wyzwaniem dla współczesnych kobiet jest godzenie nowego podejścia do sukcesu, czyli niezależności psychicznej i finansowej, ze starym modelem, w którym mężczyzna jest gwarantem szczęścia. Podlegamy ostrej ocenie społecznej, gdy ta sfera wygląda, jakby była nieudana i prym wiodą tutaj nasze bliskie kobiety: mamy, ciocie, starsze kuzynki. Możesz być wspaniałą, spełnioną busienesswoman, mieszkać na Bali z kim chcesz i za ile chcesz, ale jeśli w Twoim życiu nie ma faceta, słyszysz, że życie ci się nie udało. 

Zawsze i wszędzie możesz wszystko, ale jeśli w twoim życiu nie ma faceta to… życie ci nie wyszło. 

Jedna moja bogata znajoma, na spotkania rodzinne zabiera przyjaciela, bo ma dość biadolenia matki, jak to jej się życie nie ułożyło.

Portale randkowe

Ale współczesną zmorą spełnionych związków miłosnych są portale randkowe. Przy tej ilości kandydatów i kandydatek do relacji, która codziennie pojawia się w wynikach wyszukiwania,  porównywanie i ocenianie jest na porządku dziennym. Nigdy jeszcze w dziejach ludzkości nie było tak łatwo o relację. Mężczyźni, nawet jeśli korzystali z jakichś przywilejów związanych ze swoją płcią, dalej musieli być bardzo aktywni, aby poznać różnicę. O kobietach to nawet nie wspominam. 

A jak jest dzisiaj? Dzisiaj, to niektórzy kompletnie wariują. Przy pierwszym kryzysie zamykają za sobą drzwi i… już są gotowi na nowy związek. Nie ma znaczenia czy chodzi o mężczyznę czy o kobietę. Obie płcie działają podobnie.

I tylko końcu tego wszystkiego przychodzi zmęczenie.

I wtedy słyszę pytania, gdy siadają na mojej kanapie:

Moniko, jak się zakochać? Ale, wiesz, tak prawdziwie, na zawsze? 
– Moniko, gdzie znaleźć normalnego faceta, żeby móc ułożyć sobie z nim życie?

3 psychologiczne warunki do zakochania

Otóż istnieją 3 psychologiczne warunki, które musi spełnić para, aby miłość mogła działać.

Efekt ekspozycji i efekt bliskości 

Efekt ekspozycji i efekt bliskości. Podaję je obok siebie, bo one są ze sobą związane, a w tym kontekście, o którym mówię, wynikają jeden z drugiego. Chodzi o to, aby zwyczajnie dać się zauważyć. I nie uda Ci się to via internet.

No dobra, uda Ci się to, ale to wymaga pracy. Tak samo, jak spotykanie ludzi w realu. Dlatego wyłącz komputer i idź do ludzi. Nie ma innej możliwości. Aby się zakochać musisz wyjść z domu. 

Aby się zakochać musisz wyjść z domu Click To Tweet

Efekt gafy

Efekt gafy. Tego boimy się najbardziej. Niepotrzebnie. Okazuje się, że w życiu jest dokładnie tak samo, jak w komedii romantycznej. Serie nieporozumień wymuszają na bohaterach spotkania, rozmowy, dają preteksty do widzenia się w nowych okolicznościach. I to jest świetne. Tego właśnie potrzebuje miłość.

Życie to jednak komedia

A przykładem niech będzie gafa, którą pamiętamy z mężem oboje, tak dokładnie, jakby się wydarzyła wczoraj. Otóż, w początkowych tygodniach znajomości wybraliśmy się na wycieczkę rowerową. I było cudownie. Ale na koniec coś mi się porobiło i wylądowałam w rowie, w liściach, na drzewie. I to tak niefortunnie, że połamałam rower:( Nie wiem, czy jesteś w stanie wyobrazić sobie, jak czuje się kobieta, która musi podnieść się po takim wypadku, poprawić koronę i żyć dalej?

No właśnie. To ja się tak czułam.

I co? I nic. Najwyraźniej bardzo rozczuliło to mojego wtedy nie-chłopaka, skoro zdecydował się zostać. I jest ze mną już 21 lat. 

A dla Ciebie istotna lekcja: Efekt Gafy ma znaczenie dla tworzącej się relacji. Nic tak nie wspiera relacji, jak wspólne drobne wyzwania do pokonania. Ważny jest też sposób, w jaki wychodzisz z tych kłopotów. To jest ten krytyczny moment. Wiele od niego zależy. Jeśli go przeżyjecie – zrobiliście już konkretną pracę, aby być razem dłużej. Czy jest coś gorszego, od wypadku, który kończysz w stercie liści? Więc słuchaj się mnie. Wiem, co mówię:D

Efekt upływającego czasu

Efekt upływającego czasu. Czyli dokładnie to, czego nam współczesnym najbardziej brakuje. Chcielibyśmy spotkać miłość życia i wiedzieć to, od samego początku znajomości. Wierzymy, że gdy spotkamy taką osobę, to namiętność będzie szła w parze z udaną komunikacją, współpracą, uczuciem wspólnoty. 

A tymczasem, życie pokazuje, że jest inaczej. Gdy badano przez 12 lat pary, to okazało się, że wszystkie się kłócą. Baaa, okazało się nawet, że po warsztatach z komunikacji kłócili się bardziej i walili w siebie mocniej.

A jednak deklarowali, że są szczęśliwi. 

Warto wiedzieć, że nic nie działa na związek tak dobrze, jak czas. Click To Tweet

Warto wiedzieć, że nic nie działa na związek tak dobrze, jak czas. Coaching, terapia, konsultacje – prowokują nas do myślenia, a w konsekwencji do zmian, bo to jedyny sposób, aby działający i tak czas zadziałał na korzyść. W pewnym sensie coaching, terapia, konsultacje przyspieszają rozwój.

Ale tylko pod warunkiem, że chcesz, aby się to stało. Gdyby przyjąć, że te narzędzia nie istnieją, że nie urodził się Freud, Jung, Ericksson – to i tak byłabyś w stanie – wraz z własnym rozwojem osobowości i właśnie dzięki upływającemu czasowi – spojrzeć na swojego partnera jakoś tak mądrzej i rozwiązywać wasze sprawy jakoś tak łatwiej.

I czwarty warunek. Bonusowy. Wyłącz komputer

Wyłącz komputer. Skasuj swój profil na portalach randkowych. Nic tak nie przeszkadza rozwijać się związkowi, jak możliwość porównywania i oceniania. Pomyśl o tym, jak się czujesz, gdy każdego dnia otrzymujesz zaproszenia do relacji? Cudownie, prawda?

A jak myślisz, jak się czuje Twój facet, gdy codziennie otrzymuje zaproszenia do relacji?

Dlatego, jeśli naprawdę zależy Wam na stworzeniu trwałego, mocnego związku, obydwoje odłączcie się od portali randkowych. I pracujcie z tym, co macie. Nie oglądajcie się na innych. 70% rozwodzących się małżeństw mówi, że główną przyczyną rozstania są inni ludzie. Jest o czym myśleć. 

Czy wiesz, że są pary, które kłócą się o jedzenie? Cukier. Ach, to jest dopiero powód do robienia awantur. Samodzielne próby wyczyszczenia jadłospisu doprowadziły do tego, że jedzą tylko płatki owsiane i jogurty. A wieczorem, nie mogą wytrzymać z głodu, więc podjadają. Każde osobno. W ukryciu. Jeśli znasz to i chcesz mieć więcej łatwości w komponowaniu posiłków dla rodziny – serdecznie zapraszam. Konsultacja wstępna TUTAJ
*Pisząc ten artykuł inspirowałam się badaniami wskazanymi w książce „Bliskie związki” Matthew D. Johnson, Warszawa 2019.
Opt In Image

Bądź ze mną w kontakcie!

Zapisz się do newslettera, który wysyłam zwykle raz w tygodniu. Będziesz wtedy zawsze na bieżąco z tym, co u mnie i u moich klientów. A w ogóle, to lepiej mi pisać, dla tych, którzy czekają - nie dla wszystkich:D

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych i handlowych, w tym otrzymywanie newslettera od "Zasmakuj w życiu"

    %d bloggers like this: