Jak zacząć medialny detoks, czyli dzisiaj Dzień bez Telefonu Komórkowego

Tadaaaam, dzisiaj dzień bez telefonu komórkowego:D

Tadaaaam, dzisiaj dzień bez telefonu komórkowego:D Click To Tweet

I tak się składa, że w niedzielę wróciłam ze swojego osobistego (dość przypadkowego) medialnego detoksu. I żyję. I mam się dobrze.

Dobrze jest być w prawdziwym kontakcie z ludźmi

Dobrze jest być w prawdziwym kontakcie z ludźmi, którzy też są w kontakcie ze sobą, i ze mną, i z otoczeniem. Gdy zobaczyłam, jak podczas rozmowy, mój mąż wyciąga telefon (żeby przyciszyć muzykę, bo u nas całym sprzętem RTV da się zarządzać z poziomu komórki), to mnie zemdliło. Naprawdę nie wiedziałam, co on chce zrobić, a gapienie się w telefon, gdy ktoś mówi, jest okropne. Dla mówiącego:D

Media społecznościowe bardzo mnie zawłaszczyły

Po drugie, mocno obserwuję, jak media społecznościowe mnie zawłaszczyły. Uwielbiam Fb i LN, i Insta, ale czasami zabierają moją uwagę na bardzo długo. A ja mam do zrobienia bardzo konkretne, przydatne rzeczy. No muszę odłączać się od tej rzeczywistości i nagrywać kurs on-line. Albo prowadzić sesje. A przede wszystkim docierać do ludzi, którzy chcą rozwiązać problem, w którego rozwiązaniu ja się specjalizuję:D

A gdy siedzę w społecznościówkach to reaguję. I mam złudzenie, że pracuję. Ale to tylko złudzenie. Nie dzieje się tam nic, do czego nie można wrócić później. Może i Gary’emu Varneyczukowi się udało w ten sposób stworzyć biznes, ale z jakiegoś powodu teraz zajmuje się uczeniem. On już nie sprzedaje win, choć mówi, że media społecznościowe pomogły mu zbudować działający biznes. Coś mi tu nie gra, więc wybieram dystans.

Po drugie moim zadaniem jest przyciągać Klientów:D Cóż, rachunki za internet, prąd. benzynę i ratę za Thermomixa trzeba płacić:D Potrzebuję moich klientów, żeby mi się wiodło. Ale dopiero w biznesie odkryłam, że sobie płaci się na końcu. Więc stała praca nad przyciąganiem to jest mój drugi zawód. Telefon i w ogóle media są bardzo wspierające, ale potrafią zabrać uwagę. Zdecydowanie lepiej działa przyciąganie w moim wydaniu, gdy jestem z dala od swojego smartfona. Dlatego teraz mam stale wyłączony telefon, a na bieżąco odbieram tylko telefony od moich chłopaków.

Ale nie martw się. Gdy chcesz się ze mną skontaktować zadzwoń. Mam swoje pory na oddzwanianie. Robię to zwykle rano i po południu. To dobre, bo mogę więcej zrobić, gdy działam w trybie planowania reakcji, niż w programie reagowania na bieżąco.

Ten sam schemat zastosowałam dla skrzynki mailowej. Pracuję przy wyłączonej, a na wiadomości odpisuję po ostrej selekcji. Także dwa razy dziennie. Oczywiście priorytetowe są maile od klientów i potencjalnych klientów, a także zaproszenia do płatnej współpracy. Reszta musi czekać na swoją kolej. Do rana albo do wieczora.

Nie oglądam telewizji

Od dawna nie oglądam też tradycyjnej telewizji. Nie umieram od tego, świat się też nie kończy, a nawet się tego nie wstydzę. Wyszłam z założenia, że o najważniejszych rzeczach i tak się dowiem, a nieważne nie mogą zabierać mojej uwagi. Za to, gdy potrzebuję korzystam z Netflixa i z Showmaxa. Tam znajduję filmy, które chcę obejrzeć.

Nasi chłopcy też nauczeni są do sięgania w mediach po to, czego chcą, a nie po to, co akurat leci. To zupełnie inna świadomość, inna postawa, gdy sięgasz po to, czego chcesz, a nie po to, co Ci serwują, niejako z góry. Tradycyjna telewizja karmi ludzi czym chce – nie zawsze tym, co jest dla nich dobre. Wyraźnie obserwuję to podczas odwiedzin mojej mamy. Telewizor w tle ściąga uwagę czy to paskudnymi wiadomościami, czy to głośnymi reklamami, czy to aferami. Dla mnie to bez sensu, bo świat inaczej jest skonstruowany. Na szczęście nie ma w nim tylu skumulowanych afer. Telewizja z tego żyje, ale ja nie żyję telewizją. Dobrze, że to odkryłam.

Piszę Wam o tym, żeby Was też zachęcić do takiego podejścia do mediów. Jest okazja, żeby się sprawdzić i podjąć wyzwanie, odłączenie się na kilka dni od telefonu i zrobienia sobie takiego medialnego detoksu. Można w tym czasie zdziwić się sobą i swoimi myślami. Albo odkryć nową pasję, bo przecież co robić z taką ilością nagle odkrytego czasu bez złudzenia bycia w kontakcie:D

Życzę Wam wspaniałego dnia bez telefonu komórkowego:D

Życzę Wam wspaniałego dnia bez telefonu komórkowego:D Click To Tweet
Opt In Image

Bądź ze mną w kontakcie!

Zapisz się do newslettera, który wysyłam zwykle raz w tygodniu. Będziesz wtedy zawsze na bieżąco z tym, co u mnie i u moich klientów. A w ogóle, to lepiej mi pisać, dla tych, którzy czekają - nie dla wszystkich:D

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych i handlowych, w tym otrzymywanie newslettera od "Zasmakuj w życiu"