Książki 2023. Lektury dla specjalisty

Lektury dla specjalisty. Oto wszystkie książki, które skończyłam w 2023 r. Niektóre zostawiam tutaj ku przestrodze, jak „Imperium Lewandowska” czy „Głodne”. Nie zasługujesz na złą lekturę 😛

Książki 2023. Lektury dla specjalisty 1

David R. Hawkins „Oko w oko z jaźnią”

To jest tak ważna pozycja, że napisanie czegokolwiek na jej temat, będzie ograniczało zrozumienie tej książki. Jeśli jesteś człowiekiem, dla którego ważny jest harmonijny rozwój i chcesz rozwijać w sobie mądrość – to jest jasne, że skorzystasz z wiedzy tutaj zawartej. A najgorsze, że jak o tym mówię ludziom, to oni decydują się nie wierzyć. Zatem nie wierz mi na słowo – sprawdzaj.

Książki 2023. Lektury dla specjalisty 2

„Jurek Mellibruda”

To jest książka napisana, jako hołd Jurkowi Mellibrudzie. Wywołała we mnie, ku zaskoczeniu, dużo zazdrości i strachu: że już nie ma Mellibrudy i nikt mnie nie uratuje przed samą sobą; że nikt nie wyciągnie pomocnej dłoni; że powinnam być taka odważna i bezczelna, jak bohater tej pozycji – a nie jestem, więc nie osiągnę sukcesu. Z drugiej strony jestem wdzięczna, bo duch Mellibrudy unosi się w murach IPZ, gdzie się uczyłam przez ostatnie lata, a to właśnie – nic innego – mnie budowało przecież.

Książki 2023. Lektury dla specjalisty 3

„Zachwyć się” Marcin Fabjański
Urocza książeczka o tym, co to jest medytacja. I jak współczesny człowiek może ją praktykować.

Podobają mi się proponowane etiudy medytacyjne, bo mogę je zastosować od razu. Podoba mi się, że autor nie krytykuje współczesności, tylko pokazuje, jak ją wykorzystać, aby mieć bardziej medytacyjne życie. I najważniejsze, uczy czym jest i czym nie jest medytacja.

Książki 2023. Lektury dla specjalisty 4

„Jak rowery mogą uratować swiat” Peter Walter

Ciekawe omówienie tematu rowerowego: o zdrowiu, o infrastrukturze, o bezpieczeństwie. Dość zachęcające, żeby się zaangażować w jazdę rowerem. Rozjaśniło mi w głowie, dlaczego kiedy wsiadam na rower tak wiele się zmienia. Dzięki tej książce wiem już, kim jestem jako rowerzystka i że agresja kierowców dotyczy nie tylko mnie – dotyczy milionów cyklistów na całym świecie.

Książki 2023. Lektury dla specjalisty 5

„Głodne” Klaudia Stabach

Straszliwie rozczarowująca książka. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że autorka śmieje się ze swoich bohaterek; że coś w tej książce dzieje się ich kosztem! Nie mam na to zgody i czuję bezradność. Dobrze wiem, jak to jest tkwić w pułapce jedzenia i jak trudno jest ludziom znaleźć pomoc, gdy jej potrzebują. Otyli, jedzenioholicy, bulimicy, ortorektycy, anorektycy itd. nie powinni się mierzyć z ośmieszaniem, czy umniejszaniem ich problemu, tylko dlatego, że ktoś nie rozumie ich zmagań.

Książki 2023. Lektury dla specjalisty 6

„Godzina śródziemnomorska” Jarosław Mikołajewski

Mity greckie opowiedziane na nowo. Interesujące. Ze współczesnymi skojarzeniami. Zupełnie niepraktyczne. Super!

Książki 2023. Lektury dla specjalisty 7

„Siła czy moc” David Hawkins

Przeczytane po raz kolejny, bo chciałam sobie przypomnieć, czym jest moc. To jest książka do czytania przez całe życie.

Książki 2023. Lektury dla specjalisty 8

„Toksyczny wstyd” John Broadshaw

Książka bardzo rozwojowa. Autor głęboko analizuje przyczyny wstydu i jego wpływ na życie osób dorosłych. Na przykład wstyd leży u podstaw uzależnienia.

W książce są też bardzo interesujące, uzdrawiające propozycje medytacji: spotkanie z wewnętrznym dzieckiem, z uratowanym dzieckiem, z wyższą jaźnią. Do praktykowania.

Książki 2023. Lektury dla specjalisty 9

„Uważność w jedzeniu” Joan Chozen Bays

Interesujące podejście do problemu nadmiarowego jedzenia, ale naiwne. Przy rzeczywistych zaburzeniach jedzenia wskazane strategie są ledwie plastrem na ból głowy. Owszem, niektóre ćwiczenia są do wykorzystania.

Książki 2023. Lektury dla specjalisty 10

„Zrozumieć rodzinę” John Bradshaw

Ważna, mądra publikacja o tym, na czym polega taniec każdego z członków rodziny w rodzinie. Także o patologiach. O wierności rodzinie; O współuzależnieniu. Kolejna pozycja do studiowania przez wiele lat.

Książki 2023. Lektury dla specjalisty 11

„Król” Szczepan Twardoch

To był mój rok Szczepana Twardocha. To jest bardzo odpowiedzialny autor: dobrze pisze, robi wspaniały research, dba o czytelnika, bawi się formą, zadaje filozoficzne pytania. Ta lektura dała mi wiele satysfakcji.

Książki 2023. Lektury dla specjalisty 12

„Tajemnice przodków”

To jest pozycja, która może otworzyć oczy, albo przestraszyć. To jest trochę o tym, że na wiele zdarzeń w swoim życiu nie masz wpływu – i o tym, że gdy przestaniesz uciekać od swojej historii, to znajdziesz klucz do siebie. Bardzo terapeutyczne, ale nie polecam do samodzielnego wałkowania. To trzeba zrobić ze świadomym terapeutą.

Książki 2023. Lektury dla specjalisty 13

„Dar terapii” Irvin Yalom

Wspaniały prezent od doświadczonego terapeuty dla mnie (i dla każdego, kto pracuje w pomaganiu). Wiele cennych, praktycznych wskazówek z gabinetu – do gabinetu. Zadałam sobie mnóstwo istotnych dla praktyki pytań.

Książki 2023. Lektury dla specjalisty 14

„Kate”

To jest plotkarska pozycja. Tylko dla fanów. Sięgnęłam po nią z dwóch powodów: to było ciekawe, skąd się wzięła księżna Kate w rodzinie królewskiej (niby jest jasność, ale nie chce mi się wierzyć w tworzony tu mit) i kto ją ubiera?

Książki 2023. Lektury dla specjalisty 15

„Błaganie o mit” Rollo May

Ciężka, intelektualna książka. Rollo May udowadnia, że pracuje literaturą – i to jest duża nadzieja dla mnie. Dla mnie literatura też jest ważna, więc mogłam zaobserwować, jak z nią się obchodzić w pracy z klientem. Niestety, tylko część ludzi może z tego podejścia skorzystać, bo nie istnieje już kanon tzw. obowiązkowy: każdy czyta, co chce i co lubi. Nie jestem w stanie na to odpowiedzieć, bo każdy czyta, co chce i co lubi – ja też.

Książki 2023. Lektury dla specjalisty 16

„Jutro, jutro i jeszcze jutro” Gabrielle Zevin

Jakaż to jest wspaniała lektura: czytasz i już wiesz, na czym polega fenomen gier komputerowych. Otwieram oczy ze zdumienia, gdy sobie uświadamiam, jak potężny obszar zainteresowań młodzieży pomijamy, nie omawiając/nie odwołując się do gier komputerowych np. w szkole. Uczniowie może i nie czytają – oni grają. Gry dają im dostęp do doświadczeń, których nie umieją wywołać książki. W jakimś sensie, książka to przeżytek. Dobrze było sobie to wyjaśnić.

Książki 2023. Lektury dla specjalisty 17

„Sydonia. Słowo się rzekło” Elżbieta Cherezińska

Rzuciłam się w tę książkę, jak dzik w żołędzie. Książka doprowadziła mnie do arcyciekawej, nieznanej mi wcześniej, historii Księstwa Pomorskiego oraz pozwoliła lepiej zrozumieć na czym faktycznie polegały, i jaki był ich sens, procesy czarownic. Oczywiście, historia Sydonii też ciekawa. Zdaje się, że z dużą troską o fakty historyczne napisana. Doceniam. Dobrze się przy tym bawiłam podczas lektury.

Książki 2023. Lektury dla specjalisty 18

„Rzeczywistość, duchowość a człowiek współczesny” David R. Howkins

Kolejna pozycja z serii. Bardzo ważna.

Książki 2023. Lektury dla specjalisty 19

„Brudne pranie. ADHD u dorosłych i jak sobie z nim radzić?” Richard Pink i Roxanne Emery

Bardzo potrzebna książka, z której dowiesz się o życiu z ADHD. To przestaje być etykieta, a zaczyna być istotna informacja dla lepszej pracy.

Książki 2023. Lektury dla specjalisty 20

„Chołod” Szczepan Twardoch

Genialna opowieść. Doceniam za język: bohater mówi swoim językiem, a właściwie mieszanką języków, które zna. Ależ to ciekawy efekt + genialny opis życia w wiosce, w której panują prastare zwyczaje: klimat łączący tradycje prasłowian, praruskich, praeskimosów. Też z filozoficznymi pytaniami dotyczącymi istoty życia i przetrwania.

Książki 2023. Lektury dla specjalisty 21

„To na siebie od zawsze czekasz. Magiczna kuchnia relacji i miłości pełnej odwagi” Richard C. Schwarz

Zacne, mądre, empatyczne.

Książki 2023. Lektury dla specjalisty 22

„Imperium Lewandowska” Monika Sobie-Górska

Książka, która ma potencjał, gdyż jest nieautoryzowaną biografią Anny Lewandowskiej. Niestety, do takiego przedsięwzięcia trzeba mieć jaja – a tych autorce zabrakło. Jako obserwatorka i fanka Anny Lewandowskiej zgłaszam swój zawód: nie ma tu nic, czego bym nie wiedziała – a nie wiem więcej niż to, co podano w mediach. Po co pisać takie książki?

Książki 2023. Lektury dla specjalisty 23

„Barbie jako ikona kultury” Mary F. Rogers

Niezbyt ciekawa pozycja. Ot, analiza fenomentu Barbie. Trochę w stylu „Imperium Lewndowska” – nie dowiadujemy się niczego, czego byśmy nie wiedzieli.

Zwróciło moją uwagę pragnienie autorki, by firma Mattel zechciała się zmienić i żeby zajęła się mądrzejszą ofertą. Naprawdę? Od komercyjnej firmy ktoś oczekuje zrealizowania misji społecznej?

Książki 2023. Lektury dla specjalisty 24

„Grecki skarb” John Irving

Nie jest to porywająca lektura, ale czytam, bo ciekawi mnie historia odkryć archeologicznych w Grecji.

Książki 2023. Lektury dla specjalisty 25

„ADHD. Zespół nadpobudliwości psychoruchowej” Artur Kołakowski i Tomasz Wolańczyk

Mam kłopot z tą książką, bo ona mówi prawdę i ta prawda mi się nie podoba: że dyscyplinujemy dzieci, żeby się nas słuchały; że nie chcemy, żeby miały swoje pomysły, bo nie ufamy; że nie radzimy sobie z nadpobudliwością u uczniów, bo uczeń w polskiej szkole ma siedzieć i się uczyć, a nie inaczej. Gdy się od tego oderwę, to biorę ważne lekcje: o tym, że moim uczniom w SP jest trudno.

Książki 2023. Lektury dla specjalisty 26

„Bliskie spotkania z uzależnieniem” Gabor Mate

Ważna książka. Obudziła we mnie empatię dla osób uzależnionych. Przed lekturą byłam pod wpływem narracji typu „sami sobie winni”.

Z książki wynika, że wszyscy jesteśmy uzależnieni, a już najbardziej to od własnego ego. I nic to nie ułatwia, bo teraz to dopiero nie chce mi się liczyć na ludzi! Skoro każdy z nas ma ego…

Książki 2023. Lektury dla specjalisty 27

„Kochaj, co masz” Byron Katie, Stephen Michell

Ważna książka. Opisano tu prosty, ale niełatwy proces. Taki, w którym odklejasz się od swoich emocji i znajdujesz w sobie wątki warte przepracowania.

Książki 2023. Lektury dla specjalisty 28

„Morelowa księgarnia” Oresta Osijczuk

Książka, mnie – doświadczoną czytelniczkę – zaskoczyła. Autorka bawi się konwencją i konstrukcją. Odważnie.

A od strony psychologii, autorka zostawia czytelnika z ciekawym pytaniem: czy da się zbudować zdrową rodzinę na cudzej tożsamości?

Książki 2023. Lektury dla specjalisty 29

„Terapia pary” Jurg Willi

Nie zostawiam komentarza, bo to jest tak bardzo zawodowe, że nie ma sensu, żebyś po to sięgała, gdy nie jesteś w żaden sposób związana z branżą pomagania.

Książki 2023. Lektury dla specjalisty 30

„Związek dwojga” Jurg Willi

Jak wyżej: tylko dla zawodowców.

Lektury 2022 znajdziesz TUTAJ

Opt In Image

Bądź ze mną w kontakcie!

Zapisz się do newslettera, który wysyłam zwykle raz w tygodniu. Będziesz wtedy zawsze na bieżąco z tym, co u mnie i u moich klientów. A w ogóle, to lepiej mi pisać, dla tych, którzy czekają - nie dla wszystkich:D

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych i handlowych, w tym otrzymywanie newslettera od "Zasmakuj w życiu"