Recenzja książki „Efekt Wioski”. Autor Susan Pinker

Przymierzałam się do zakupu bardzo długo. Bo droga. Chyba z rok. Wydawnictwo Charaktery czasami drukuje obszerny kawałek rozdziału … i to naprawdę robi. W każdym razie mnie przekonali fragmentem o tym, że dzieci uczą się słów w kuchni. To w końcu mój kawałek.

Naturalnie, że bałam się o to, że będzie nudno. Popularno-naukową książkę łatwo napisać – wystarczy zestaw badań – ale napisać tak, żeby wciągała zdecydowanie trudniej. Susan Pinker ma pasję do odkrywania i najwyraźniej do pisania, bo naprawdę dobrze się bawiłam czytając o współczesnym świecie obfitym w komputery, telefony i w ogóle zatopionym w swoich egoistycznych sprawach.

Dla kogo jest ta książka?

Dla każdego kto lubi, albo potrzebuje, rozumieć mechanizmy społeczne, w których funkcjonujemy. Jak jesteś sprzedawcą albo biznesmenem to potrzebujesz wiedzieć, jak podejmują decyzje Twoi klienci. Ale pewnie też zaciekawi Cię, co możesz zrobić, żeby zatroszczyć się o swoją produktywność oraz jak żyć dłużej. Nie po to tyle harujesz, żeby pójść szybko do piachu, prawda?

Co ciekawego zabieram z tej pozycji?

 1. Efekt wioski to ok. 150 kontaktów, które jestem w stanie ogarnąć. Z tyloma klientami mogę pracować na wysokiej jakości relacji. Na razie mam tyle miejsca koło siebie, więc nie krępujcie się i wbijajcie do Gabinetu:)
 2. Sieci społecznościowe to towarzyska fikcja. Ile razy Wam się zdarzyło widzieć na ulicy kogoś z FB, kto Was nie poznał? Ja ostatnio tak miałam:)
 3. Kontakt twarzą w twarz stał się czymś tak luksusowym, że pomaga osiągać lojalność Klientów (sama się o tym przekonałam we współpracy z jednym portalem. Naprawdę warto zadzwonić co jakiś czas i porozmawiać z żywym człowiekiem). Jeśli firmy umieją wprowadzić kontakty międzyludzkie do cyberprzestrzeni to okazuje się, że oferują coś tak niebywałego i luksusowego, i tak się tym wyróżniają, że po prostu sprzedają więcej:)
 4. I w tym kontekście zastanawiam się nad sesjami on-line. Moi Klienci koniecznie chcą przychodzić na spotkania… więc może powinni płacić za nie więcej… Hmmm. Pomyślę..
 5. To naturalne (!), że padłam ofiarą oszusta, który pochodził z mojego otoczenia.
 6. Kobiety są lepsze w biznesach opartych na rekomendacjach (np. MLM lub sprzedaż rekomendacyjna). Mężczyźni mają co prawda rozleglejsze i takie bardziej konkretne kręgi, ale te, z których wynika lojalność są lepsze u kobiet. Muszę nad tym popracować, bo skoro świadczę usługę dla kobiet, to jak dobrze tym zagram nie powinnam mieć kłopotu z rekomendacjami:)
 7. Mężczyzn zwykle dzieli tylko jedna osoba – żona/partnerka – od samotności… a potem do przedwczesnej śmierci. Kobiety są uważniejsze i dostrzegają zmiany na skórze i taki ogólny stan zdrowia, ale też chodzi o więź emocjonalną.
 8. Izolacja społeczna to dla ciała taka sama reakcja jak zadanie bólu fizycznego. W hitlerowskich Niemczech taką propagandę stosowano, żeby rodziny nie siedziały przy jednym stole z „niewolnikiem – robotnikiem”. Jest piękna rycina z tamtego czasu.
 9. Podanie mężczyźnie oksytocyny (do nosa) skutkuje tym, że robi się bardziej relacyjny. (Szkoda, że nie można kupić w aptece).
 10. Przerwa na kawę w pracy – taka, podczas której jest czas na pogadanie – poprawia produktywność w zespole i obniża napięcie.
 11. Komputeryzacja szkoły to ściema. Potężne wydatki na komputery w szkole nie mają żadnego uzasadnienia – nie poprawiają wyników, a samo uczenie aplikacji do robienia prezentacji nie wnosi specjalnie wiele do przyszłości młodych ludzi Chyba ,że nauczyciel umie wykorzystać te narzędzia i wpleść je w program nauczania.

Dlaczego miałabyś czytać tę książkę?

Właściwie to nie musisz:) Przyjdź do mnie na sesję – pogadamy, a ja wyjmę Ci z rękawa to, czego potrzebujesz. Na tym polega moja praca, żebyś już nie musiała szukać wiedzy po omacku:)

Ale jak już tak bardzo chcesz, to dowiesz się:

 • czym jest efekt wioski i że świadome operowanie w tej strukturze ułatwia przeżycie i zapewnia sukces oraz dłuższe życie,
 • jak zbudować działający biznes on-line – no musisz mieć przecież ludzi z realnymi pieniędzmi, żeby wyżyć..
 • dlaczego ważne są bliskie więzi i rytuały domowe: wspólne gotowanie, wspólne jedzenie, wspólne mieszkanie…
 • jakie 6 zasad pomaga Ci dźwigać ciężary życiowe,
 • jakie książki masz czytać, żeby wiedzieć więcej – książka proponuje obszerną bibliografię:)
 • a jeśli jesteś dyrektorem szkoły dowiesz się, jak możesz podnieść frekwencję u siebie:)

Szczegóły:

Tytuł: Efekt wioski. Jak kontakty twarzą w twarz mogą uczynić nas szczęśliwszymi i mądrzejszymi”
Wydawnictwo Charaktery,
okładka twarda
liczba stron: 479

Opt In Image

Bądź ze mną w kontakcie!

Zapisz się do newslettera, który wysyłam zwykle raz w tygodniu. Będziesz wtedy zawsze na bieżąco z tym, co u mnie i u moich klientów. A w ogóle, to lepiej mi pisać, dla tych, którzy czekają - nie dla wszystkich:D

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych i handlowych, w tym otrzymywanie newslettera od "Zasmakuj w życiu"