Dzisiaj artykuł gościnny, który przygotował dla mojego bloga – i dla Was – zespół World Dental. Bardzo dziękuję Pani Milenie Budrewicz i Panu Mateuszowi Barszczewskiemu, za bezcenne treści. Bardzo zależało mi na tym, żeby przypomnieć czytelnikom, że długie i spełnione życie to nie tylko dieta, ale też… schabowy zjedzony z przyjemnością. Wiecie, że ludzie za nim tęsknią?
Często słyszę od moich zapracowanych klientek, jak skarżą się na swoich rodziców-seniorów: że nie słuchają zaleceń lekarza; że nie jedzą przygotowanego jedzenia; że chyba robią im na złość.
A tymczasem… problem słabnącego apetytu i zaburzeń żywieniowych wśród seniorów może być związany z użytkowaniem niewłaściwie wykonanej protezy zębowej lub niedostatecznym dbaniem o higienę jamy ustnej z uzupełnieniem protetycznym.
Dziewczyny, można poprawić relacje w rodzinie w tydzień!! Czytajcie dalej!
Nowoczesna protetyka
Nowoczesna protetyka oferuje wiele rozwiązań i możliwości: od prac ruchomych przez protezy kombinowane i protetykę stałą (np. mosty i korony), po skomplikowane prace na implantach tworzone przy pomocy komputerowych systemów protetycznych. Minęły już czasy „przypadków beznadziejnych”, a profesjonalny zespół stomatologiczno-protetyczny, bez względu na warunki panujące w jamie ustnej, jest w stanie zaplanować skuteczne leczenie i oddać w ręce pacjenta funkcjonalne i estetyczne uzupełnienie protetyczne.
Protezy refundowane przez NFZ, to prace drugiej kategorii?
Wiele osób w podeszłym wieku ma jednak skromne warunki finansowe i najczęściej decyduje się na protezy refundowane przez NFZ. Są to, w zależności od przypadku, protezy całkowite lub częściowe, ruchome, osiadające wykonane z tworzywa akrylowego. Z powodu wysokich kosztów ponoszonych przez technika i niskiej opłacalności, takie zlecenia często traktowane są, jako prace drugiej kategorii.
Co robić, gdy senior nie chce stosować się do rekomendacji lekarza? Share on XSenior nie zawsze wie, czego może wymagać
Niestety senior nie zawsze wie, czego może wymagać i oczekiwać od lekarza, oraz jaki efekt można osiągnąć w jego przypadku.
Pacjent sam z siebie może też nie być wstanie zakomunikować, że „coś przeszkadza” i jasno określić źródło problemu.
Często NFZ-owe prace są wielokrotnie przerabiane, dopasowywane i doszczelniane w gabinecie – co nie wpływa korzystnie na komfort pacjenta.
Ostatecznie, pacjent otrzymuje niepełnowartościowy wyrób, którego użytkowanie wiąże się – niestety – z bólem. Bo mało kto wie, że protezy mogą powodować odciski, obtarcia i obrzęki w jamie ustnej, a gdy są zbyt luźne, przemieszczają się, a nawet wypadają, w trakcie normalnego użytkowania (np. podczas jedzenia czy śmiania się).
Co to znaczy, gdy senior zjada biszkopty?
Bywa, że na skutek złego wykonania lub/i przeróbek lekarza zęby w protezie pozbawione są prawidłowej morfologii. Zwłaszcza w obrębie powierzchni żujących, potrzebnych do przeżucia pokarmu. Pacjent, nie będąc wstanie właściwie rozdrobnić i przeżuć posiłku, naraża się na problemy związana z układem trawiennym.
W takim przypadku seniorzy częściej decydują na pokarmy płynne lub łatwe do rozdrobnienia bez użycia protezy. A wśród nich bywają miękkie słodycze (np. biszkopty) czy pszenne bułki – we współczesnej praktyce dietetycznej niewskazane.
Jeśli jesteś opiekunką seniora, to czasem masz dość. Serdecznie zapraszam do współpracy z coachem-psychodietetykiem. Więcej informacji TUTAJ
Gdy senior robi… na złość
Jeśli Państwa senior sięga po łatwe do rozdrobnienia produkty – nie musicie myśleć, że nie chce stosować się do rekomendacji lekarza, albo że robi Wam na złość. Jest możliwe, że jest mu niewygodnie w aktualnej protezie.
Można temu łatwo zaradzić, a przez to w krótkim czasie naprawić też relacje w rodzinie. Już nie trzeba się złościć, że mama unika przygotowanego dla niej jedzenia, bo z dopasowaną protezą z przyjemnością siądzie do stołu, żeby zjeść smaczny posiłek.
– Dla moich pacjentów jedzenie pokarmów stałych ma bardzo duże znaczenie – mówi Milena Budrewicz, właścicielka kliniki World Dental – Czasem jest tak, że pacjent już po zejściu z fotela płacze z radości. Bo wie, że wreszcie poczuje smak prawdziwego jedzenia. A jeśli weźmiemy pod uwagę, że smakowanie potraw zaczyna się na zębach i na podniebieniu, to bardziej jasne staje się, dlaczego pacjenci na płynnej diecie bywają niedożywieni i skłonni do depresji.
Stan jamy ustnej ściśle wiąże się ze zdrowiem całego organizmu
Współczesny model edukacji zdrowotnej w typowym gabinecie lekarskim skutkuje tym, że pacjentom brakuje czytelnych wskazówek ze z strony lekarza, jak powinno się dbać o higienę protezy i przyzębia.
Brak higieny zawsze wiąże się z poważnymi konsekwencjami:
- bakterie namnażające się w resztkach pokarmu często są przyczyną stanów zapalnych dziąsła;
- niewłaściwe użytkowanie protezy może wywołać stany grzybicze, patologiczne przerosty błony śluzowej, martwice tkanek miękkich, a nawet nowotwory.
Oczywiście są to skrajne przypadki, ale warto pamiętać, że taki stan jamy ustnej ściśle wiąże się ze zdrowiem całego organizmu.
Trudno się przyzwyczaić
Niestety użytkowanie nowej protezy może początkowo wiązać się z pewnym dyskomfortem. Wprowadzamy przecież do wrażliwego środowiska jamy ustnej jakieś ciało obce. Jeśli pacjent funkcjonował z rozległymi brakami zębowymi dłuższy czas, tym trudniej będzie mu się przyzwyczaić. Jednak przy prawidłowo wykonanej protezie, większość dolegliwości powinna ustać już w pierwszym tygodniu użytkowania, a pacjent zazwyczaj jest wstanie zaadaptować się do nowych warunków zgryzowych.
Jeśli tak się nie dzieje, radzimy udać się do specjalisty.
Na co pacjent powinien zwrócić uwagę?
„Pasowność” protezy
To na co pacjent powinien zwrócić uwagę to przede wszystkim „pasowność” protezy. Jeśli proteza nie przylega, przemieszcza się, spada i konieczne jest stosowanie preparatów typu „corega”, już na samym początku użytkowania, to znaczy, że proteza nie jest wykonana prawidłowo.
W zgryzie kontaktują się tylko dwa zęby
Kolejny alarmującym problemem może być tzw. niecelowe podwyższenie lub zaniżenie wysokości zwarcia (kiedy pacjent czuje, że kontakt zębów górnych i dolnych jest nierównomierny – w zgryzie kontaktują np. tylko dwa zęby). Tego typu błąd może powodować bóle w stawie skroniowo-żuchwowym i częste bóle głowy. Może też spowodować pęknięcie protezy.
– W naszej pracy kluczowe jest to, aby pacjent wiedział, że my, razem z nim, ręka w rękę, walczymy o zdrowie i o uśmiech. Że nam zależy tak samo, jak jemu. Gdy brakuje takiej pewności, gdy słychać wahanie w głosie lekarza, to pacjent się poddaje. I często właśnie dlatego porzuca protezę – mówi Milena Budrewicz.
Gdy pacjenci marzą o schabowym
Szereg wymienionych powyżej czynników utrudnia osobom starszym czerpanie przyjemności z jedzenia i przyczynia się do zaburzeń żywieniowych i w konsekwencji chorób.
– Jako eksperci od szerokiego uśmiechu wierzymy, że bycie seniorem nie musi w niczym ograniczać. Baa, to według nas wyjątkowa okazja, aby maksymalnie doświadczać życia. Ale, co to za życie, gdy trzeba ukrywać uśmiech czy zrezygnować z ulubionych potraw?
– Dojrzali pacjenci naszej kliniki marzą o tym, aby zjeść schabowego. Albo jabłko. To dopiero jest radość, gdy pacjent po długim czasie zaczyna wracać do przyjemności jedzenia. Oni wtedy nam opisują te wszystkie na nowo odkryte smaki. A jak oni o tym mówią... – Pani Milena Budrewicz, gdy o tym mówi, śmieje się głośno – A z jakim błyskiem w oku…. A jak już im brakuje słów, to próbują rękami dopowiedzieć, pokazać, jak to jedzenie smakuje. Zapytajcie u nas w recepcji, jak oni te smaki rysują w powietrzu… Coś pięknego…
Wracanie do normalnego jedzenia, to wracanie do normalności w życiu. Cała ta maszyneria, jaką jest ludzki organizm, szybko się odnawia. A nawet młodnieje. Bo, gdy kończą się choroby przyzębia, problemy gastryczne, to chce się wyjść do ludzi. Lekarze o tym wiedzą, ale ludziom ciągle trzeba o tym przypominać…
mgr Milena Budrewicz
Mateusz Barszczewski
A jak już doczytałaś do tego miejsca, to serdecznie Ci polecam spotkanie ze specjalistami WorldDental. Tobie samej trudno będzie uzyskać, a może nawet zrozumieć, informacje na temat komfortu korzystania z protezy przez Twojego seniora, a specjaliści z World Dental mają rozmowy na te wstydliwe tematy wpisane w plan dnia. Zapisz się TUTAJ i gotowe.
Bądź ze mną w kontakcie!
Zapisz się do newslettera, który wysyłam zwykle raz w tygodniu. Będziesz wtedy zawsze na bieżąco z tym, co u mnie i u moich klientów. A w ogóle, to lepiej mi pisać, dla tych, którzy czekają - nie dla wszystkich:D