Jak zakochać się w 2024 roku?

Trzy nieznane, psychologiczne warunki, aby miłość mogła kwitnąć

Od kiedy pracowałam z 79-letnią kobietą, która chciała schudnąć – bo chciała się podobać mężowi – mam jasność, że dla kobiet związek jest bardzo ważny. Nawet na łożu śmierci będziemy pragnęły  pewności, że jesteśmy piękne, kochane i jedyne.

Jak się zakochać? Facet potrzebny od zaraz

Dużym wyzwaniem dla współczesnych kobiet, jest godzenie nowego podejścia do sukcesu, czyli niezależności psychicznej i finansowej, ze starym modelem, w którym mężczyzna jest gwarantem szczęścia. Podlegamy ostrej ocenie społecznej, gdy ta sfera wygląda, jakby była nieudana.

I prym wiodą tutaj nasze bliskie kobiety: mamy, ciocie, starsze kuzynki. Możesz być wspaniałą, spełnioną busienesswoman, mieszkać na Bali z kim chcesz i za ile chcesz, ale jeśli w Twoim życiu nie ma faceta, słyszysz, że życie ci się nie udało. Zakochać się – z wzajemnością – to w świecie kobiet znaczy sukces.

Jedna moja bogata znajoma, na spotkania rodzinne zabiera przyjaciela, bo ma dość biadolenia matki, jak to jej się życie nie ułożyło.


A w tym filmie podaję Ci trzy sposoby na normalnego faceta. Fajnie, prawda?

Jak znaleźć normalnego faceta?

Portale randkowe. Zakochać się i umrzeć!

Współczesną zmorą, spełnionych związków miłosnych, są portale randkowe. Jeśli codziennie otrzymujesz kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt (kilkaset?) zaproszeń do relacji, myślisz że bycie w związku jest proste. A jeśli nie jest, to wiesz, że zawsze możesz zacząć od nowa.

A tymczasem, najpiękniejsze w związku jest to, co partnerzy zbudowali dzięki trudnościom.

Wiem, co mówię, jestem terapeutą par. A przy tym w jednym związku od ponad 20 lat. Dla mnie, tworzenie trwałej relacji jest ciekawym, intensywnym, ale też satysfakcjonującym wyzwaniem.

Jeśli szukasz odpowiedniego wsparcia – dla siebie i partnera – aby pracować nad Waszym związkiem, bo uważasz, że jest tego warty, serdecznie zapraszam do współpracy. Na początek zamów konsultację wstępną. Poznamy się i ustalimy, co dalej.


Często słyszę od moich zapracowanych i zmęczonych klientek:
Moniko, jak się zakochać? Ale, wiesz, tak prawdziwie, na zawsze? 
– Moniko, gdzie znaleźć normalnego faceta, żeby móc ułożyć sobie z nim życie?

3 psychologiczne warunki do zakochania

Otóż istnieją 3 psychologiczne warunki, które musi spełnić para, aby miłość mogła działać.

Efekt ekspozycji i efekt bliskości 

Efekt ekspozycji i efekt bliskości. Podaję je obok siebie, bo one są ze sobą związane, a w tym kontekście, o którym mówię, wynikają jeden z drugiego. Chodzi o to, aby zwyczajnie dać się zauważyć. I nie uda Ci się to via internet. Zakochać się, to znaczy, być z kimś naprawdę, a nie tylko on-line. Im szybciej oboje zamknięcie komputer i wyjdziecie z domu, żeby się spotkać – tym szanse, aby zakochać się, rosną.

Oczywiście, możesz się z tym nie zgodzić. Po prostu weź pod uwagę, że związek jest superdelikatną dziedziną. Małe zmiany robią tu wielkie różnice. Zrób coś inaczej niż zwykle i patrz, co się dzieje.

Efekt gafy

Efekt gafy. Tego boimy się najbardziej. Niepotrzebnie. Okazuje się, że w życiu jest dokładnie tak samo, jak w komedii romantycznej. Serie nieporozumień wymuszają na bohaterach spotkania, rozmowy, dają preteksty do widzenia się w nowych okolicznościach. I to jest świetne. Tego właśnie potrzebuje miłość.

A przykładem niech będzie gafa, którą pamiętamy z mężem oboje – tak dokładnie, jakby się wydarzyła wczoraj. Otóż, w początkowych tygodniach znajomości wybraliśmy się na wycieczkę rowerową. I było cudownie – do dzisiaj zresztą pielęgnujemy naszą rowerową miłość – ale na koniec wycieczki… wylądowałam w rowie, w liściach, na drzewie. I to tak niefortunnie, że połamałam rower:(

Jak czuje się kobieta, która – w początkowym etapie znajomości – musi podnieść się po takim wypadku i poprawić koronę?

Właśnie tak, jak ja się czułam.

I co? I nic. Najwyraźniej bardzo rozczuliło to mojego wtedy nie-chłopaka, skoro zdecydował się zostać. I jest ze mną już 23 lata. 

A dla Ciebie istotna lekcja: Efekt Gafy ma znaczenie dla tworzącej się relacji. Nic tak nie wspiera relacji, jak wspólne drobne wyzwania do pokonania.

Ważny jest też sposób, w jaki wychodzisz z tych kłopotów. To jest ten krytyczny moment. Wiele od niego zależy.

Efekt upływającego czasu

Efekt upływającego czasu. Czyli dokładnie to, czego nam współczesnym najbardziej brakuje. Chcielibyśmy spotkać miłość życia i wiedzieć to, od samego początku znajomości. Wierzymy, że gdy spotkamy taką osobę, to namiętność będzie szła w parze z udaną komunikacją, współpracą, uczuciem wspólnoty. 

A tymczasem, życie pokazuje, że jest inaczej. Gdy badano przez 15 lat pary, to okazało się, że wszystkie się kłócą. Baaa, okazało się nawet, że po warsztatach z komunikacji kłócili się bardziej i uderzali w siebie mocniej.

A jednak deklarowali, że są szczęśliwi. 

Warto wiedzieć, że nic nie działa na związek tak dobrze, jak czas. Coaching, terapia, konsultacje – prowokują nas do myślenia, a w konsekwencji do zmian, bo to jedyny sposób, aby, i tak działający, czas zadziałał na korzyść. Tylko w tym sensie, coaching, terapia, konsultacje przyspieszają rozwój, bo pozwalają działać czasowi.

I czwarty warunek. Bonusowy. Wyłącz komputer

Wyłącz komputer. Skasuj swój profil na portalach randkowych. Nic tak nie przeszkadza rozwijać się związkowi, jak możliwość porównywania i oceniania. Pomyśl o tym, jak się czujesz, gdy każdego dnia otrzymujesz zaproszenia do relacji? Cudownie, prawda?

A jak myślisz, jak się czuje Twój facet, gdy codziennie otrzymuje zaproszenia do relacji?

Dlatego, jeśli naprawdę zależy Wam na stworzeniu trwałego, mocnego związku, obydwoje odłączcie się od portali randkowych. I pracujcie z tym, co macie. Nie oglądajcie się na innych. 70% rozwodzących się małżeństw mówi, że główną przyczyną rozstania są inni ludzie. Jest o czym myśleć. 

*Pisząc ten artykuł inspirowałam się badaniami wskazanymi w książce „Bliskie związki” Matthew D. Johnson, Warszawa 2019.
Opt In Image

Bądź ze mną w kontakcie!

Zapisz się do newslettera, który wysyłam zwykle raz w tygodniu. Będziesz wtedy zawsze na bieżąco z tym, co u mnie i u moich klientów. A w ogóle, to lepiej mi pisać, dla tych, którzy czekają - nie dla wszystkich:D

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych i handlowych, w tym otrzymywanie newslettera od "Zasmakuj w życiu"