Jak zakochać się w 2022 roku?

Trzy nieznane, psychologiczne warunki, aby miłość mogła kwitnąć

Odkąd pracowałam z 79-letnią kobietą, która chciała schudnąć – bo chciała się podobać mężowi – mam jasność, że dla kobiet związek jest bardzo ważny. Nawet na łożu śmierci będziemy pragnęły  pewności, że jesteśmy piękne, kochane i jedyne.

Co innego faceci. Dla nich liczą się osiągnięcia, więc u kresu sił, raczej nimi będą zaprzątać swoją głowę,  niż tym, czy brzuszek nie za bardzo im wystaje ze spodni.

Zakochać się, dla nich znaczy coś całkiem innego, niż dla kobiet.

Jak się zakochać? Facet potrzebny od zaraz

Dużym wyzwaniem dla współczesnych kobiet, jest godzenie nowego podejścia do sukcesu, czyli niezależności psychicznej i finansowej, ze starym modelem, w którym mężczyzna jest gwarantem szczęścia. Podlegamy ostrej ocenie społecznej, gdy ta sfera wygląda, jakby była nieudana.

I prym wiodą tutaj nasze bliskie kobiety: mamy, ciocie, starsze kuzynki. Możesz być wspaniałą, spełnioną busienesswoman, mieszkać na Bali z kim chcesz i za ile chcesz, ale jeśli w Twoim życiu nie ma faceta, słyszysz, że życie ci się nie udało. Zakochać się – z wzajemnością – to w świecie kobiet znaczy sukces.

Jedna moja bogata znajoma, na spotkania rodzinne zabiera przyjaciela, bo ma dość biadolenia matki, jak to jej się życie nie ułożyło.


A w tym filmie podaję Ci trzy sposoby na normalnego faceta. Fajnie, prawda?

Jak znaleźć normalnego faceta?

Portale randkowe. Zakochać się i umrzeć!

Współczesną zmorą, spełnionych związków miłosnych, są portale randkowe. Jeśli codziennie otrzymujesz kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt (kilkaset?) zaproszeń do relacji, myślisz że bycie w związku jest proste. A jeśli nie jest, to wiesz, że zawsze możesz zacząć od nowa.

A tymczasem, najpiękniejsze w związku jest to, co partnerzy zbudowali dzięki trudnościom.

Wiem, co mówię, jestem terapeutą par. A przy tym w jednym związku od ponad 20 lat. No heloł – komuś musisz wierzyć. Albo tej osobie, która się zna na związkach, bo je zmienia, jak rękawiczki, albo temu, kto się zna na budowaniu trwałego związku. Dla mnie, tworzenie trwałej relacji jest ciekawym, intensywnym, ale też satysfakcjonującym wyzwaniem.

Polecam. Możliwe, że pracy będzie tyle samo, co w nowym związku, ale jeśli jest ważne dla Ciebie zdrowie, bezpieczeństwo i tworzenie przyszłości z kimś, zamiast w pojedynkę, to z całą pewnością warto.


Jeśli szukasz odpowiedniego wsparcia – dla siebie i partnera – aby pracować nad Waszym związkiem, bo uważasz, że jest tego warty, serdecznie zapraszam do współpracy. Na początek zamów konsultację wstępną. Poznamy się i ustalimy, co dalej.


Często słyszę od moich zapracowanych i zmęczonych klientek:
Moniko, jak się zakochać? Ale, wiesz, tak prawdziwie, na zawsze? 
– Moniko, gdzie znaleźć normalnego faceta, żeby móc ułożyć sobie z nim życie?

3 psychologiczne warunki do zakochania

Otóż istnieją 3 psychologiczne warunki, które musi spełnić para, aby miłość mogła działać.

Efekt ekspozycji i efekt bliskości 

Efekt ekspozycji i efekt bliskości. Podaję je obok siebie, bo one są ze sobą związane, a w tym kontekście, o którym mówię, wynikają jeden z drugiego. Chodzi o to, aby zwyczajnie dać się zauważyć. I nie uda Ci się to via internet. Zakochać się, to znaczy, być z kimś naprawdę, a nie tylko on-line. Im szybciej oboje zamknięcie komputer i wyjdziecie z domu, żeby się spotkać – tym szanse, aby zakochać się, rosną.

Efekt gafy

Efekt gafy. Tego boimy się najbardziej. Niepotrzebnie. Okazuje się, że w życiu jest dokładnie tak samo, jak w komedii romantycznej. Serie nieporozumień wymuszają na bohaterach spotkania, rozmowy, dają preteksty do widzenia się w nowych okolicznościach. I to jest świetne. Tego właśnie potrzebuje miłość.

Życie to jednak komedia

A przykładem niech będzie gafa, którą pamiętamy z mężem oboje – tak dokładnie, jakby się wydarzyła wczoraj. Otóż, w początkowych tygodniach znajomości wybraliśmy się na wycieczkę rowerową. I było cudownie – do dzisiaj zresztą pielęgnujemy naszą rowerową miłość.

Ale na koniec wycieczki… wylądowałam w rowie, w liściach, na drzewie. I to tak niefortunnie, że połamałam rower:(

Nie wiem, czy jesteś w stanie wyobrazić sobie, jak czuje się kobieta, która – w początkowym etapie znajomości – musi podnieść się po takim wypadku i poprawić koronę?

Bo ja się właśnie tak czułam.

I co? I nic. Najwyraźniej bardzo rozczuliło to mojego wtedy nie-chłopaka, skoro zdecydował się zostać. I jest ze mną już 22 lata. 

A dla Ciebie istotna lekcja: Efekt Gafy ma znaczenie dla tworzącej się relacji. Nic tak nie wspiera relacji, jak wspólne drobne wyzwania do pokonania. Ważny jest też sposób, w jaki wychodzisz z tych kłopotów. To jest ten krytyczny moment. Wiele od niego zależy. Jeśli go przeżyjecie – zrobiliście już konkretną pracę, aby być razem dłużej. Czy jest coś gorszego, od wypadku, który kończysz w stercie liści? Więc słuchaj się mnie. Wiem, co mówię:D

Efekt upływającego czasu

Efekt upływającego czasu. Czyli dokładnie to, czego nam współczesnym najbardziej brakuje. Chcielibyśmy spotkać miłość życia i wiedzieć to, od samego początku znajomości. Wierzymy, że gdy spotkamy taką osobę, to namiętność będzie szła w parze z udaną komunikacją, współpracą, uczuciem wspólnoty. 

A tymczasem, życie pokazuje, że jest inaczej. Gdy badano przez 12 lat pary, to okazało się, że wszystkie się kłócą. Baaa, okazało się nawet, że po warsztatach z komunikacji kłócili się bardziej i walili w siebie mocniej.

A jednak deklarowali, że są szczęśliwi. 

Warto wiedzieć, że nic nie działa na związek tak dobrze, jak czas. Coaching, terapia, konsultacje – prowokują nas do myślenia, a w konsekwencji do zmian, bo to jedyny sposób, aby, i tak działający, czas zadziałał na korzyść. Tylko w tym sensie, coaching, terapia, konsultacje przyspieszają rozwój, bo pozwalają działać czasowi.

I czwarty warunek. Bonusowy. Wyłącz komputer

Wyłącz komputer. Skasuj swój profil na portalach randkowych. Nic tak nie przeszkadza rozwijać się związkowi, jak możliwość porównywania i oceniania. Pomyśl o tym, jak się czujesz, gdy każdego dnia otrzymujesz zaproszenia do relacji? Cudownie, prawda?

A jak myślisz, jak się czuje Twój facet, gdy codziennie otrzymuje zaproszenia do relacji?

Dlatego, jeśli naprawdę zależy Wam na stworzeniu trwałego, mocnego związku, obydwoje odłączcie się od portali randkowych. I pracujcie z tym, co macie. Nie oglądajcie się na innych. 70% rozwodzących się małżeństw mówi, że główną przyczyną rozstania są inni ludzie. Jest o czym myśleć. 

*Pisząc ten artykuł inspirowałam się badaniami wskazanymi w książce „Bliskie związki” Matthew D. Johnson, Warszawa 2019.

Opt In Image

Bądź ze mną w kontakcie!

Zapisz się do newslettera, który wysyłam zwykle raz w tygodniu. Będziesz wtedy zawsze na bieżąco z tym, co u mnie i u moich klientów. A w ogóle, to lepiej mi pisać, dla tych, którzy czekają - nie dla wszystkich:D

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych i handlowych, w tym otrzymywanie newslettera od "Zasmakuj w życiu"

    %d bloggers like this: