Czego warto uczyć kobiety? Nowoczesna edukacja dla kobiet

Lila ma 17 lat. Jest nastoletnią mamą. Obserwuję ją z ciekawością.  Ale też z bólem. Jest najlepszą mamą pod słońcem i patrzenie na jej radość dokłada wiele radości do mojego serca.

Ale… ja dobrze znam smak macierzyństwa.

Oprócz kilogramów słodyczy widzę młodą kobietę,  która wystartowała w dorosłe życie z maksymalnymi utrudnieniami. Porzuciła edukację, aby mieć życie rodzinne.

Gdy wchodzisz w dorosłe życie bez edukacji i bez zawodu – to potem musisz to wszystko uzupełnić. I wtedy jest bardzo trudno: bo mąż, bo dzieci, bo rodzina, bo permanentny brak czasu i często pieniędzy.

Jakiś czas temu poznałam Anię. Oto, co mówi o swoim wyzwaniu wychodzenia „na prostą” po takim, jak wskazany wyżej, starcie:

Czego warto uczyć kobiety? Nowoczesna edukacja dla kobiet 1

Moja historia jest pewnie jak wiele innych. Zakochałam się, kilka lat chodziliśmy ze sobą, a gdy miałam 21 lat wyszłam za mąż. Za chwilę urodziły się nam dzieci.  Dom, rodzina, praca. Zapomniałam o sobie. Nie miałam czasu myśleć o swoich potrzebach. Po trzydziestych urodzinach zrobiłam sobie podsumowanie. Okazało się, ze bardzo chcę pracować w bibliotece, ale do tego potrzebna jest matura i studia. Niestety nie otrzymałam wsparcia ze strony męża. W naszym związku zaczęły pojawiać się problemy. Rozstaliśmy się, a wtedy poczułam, że mogę zacząć się realizować. Mimo, że zostałam sama z dwójką dzieci, zdałam maturę i ukończyłam pięcioletnie studia. Przez te lata mogłam liczyć na wsparcie mojej rodziny. Niestety co drugi weekend dzieci musiały obyć się bez mamy. Teraz mówią, że rozumieją, ale wtedy było im smutno. To nie był łatwy czas, ale było warto. Teraz robię to, o czym zawsze marzyłam. I to jest najważniejsze. 

Anna Zyskowska

Mądra edukacja

Hans Rossling w książce „FactFullness” (patrz też TUTAJ) stawia tezę, że jeśli stworzy się kobietom warunki do edukacji, to każdy pieniądz zainwestowany w to rozwiązanie przyniesie zwrot w postaci dobrobytu (nie luksusu, ale bytu, który jest dobry).

Świadczą o tym statystyki, na bazie których się wypowiada – kobiety objęte wsparciem, jakim jest edukacja, wychodzą z biedy i przestają powielać patologiczne schematy, w których często same wyrosły.

A razem z nimi z biedy wychodzą ich dzieci, bo gdy kobiety umieją zatroszczyć się o swoją płodność decydują się na mniejszą liczbę dzieci. Są świadome, że tylko w ten sposób mogą się dobrze nimi opiekować, zapewniając nie tylko dach nad głową, ale wyższej jakości jedzenie oraz – o losie ludzki! – edukację…

Czego warto uczyć kobiety?

Wypowiadam się, bo zajmuję się edukacją kobiet. Do jedzenia przykleja nam się wiele emocji, przekonań, stereotypów. Tylko „rozpakowanie ich” pozwala na oddzielenie ich od jedzenia. Dlatego moja usługa – terapeuty otyłości – sięga głębiej, niż zwykłe gadanie o diecie. Poniższa lista, to mój subiektywny punkt widzenia i przy tym bardzo okrojony zestaw. Nie musisz się z nim utożsamiać. Możesz z nim dyskutować. Ale gdybym zakładała szkołę, to właśnie te „przedmioty” byłyby dla mnie istotne. Monika Kurdej

Ortografia i interpunkcja

Ja zaczęłabym od przypomnienia zasad ortografii i interpunkcji. Niby nie mam polonistycznego spaczenia (choć filologia polska, to moje pierwsze wykształcenie), ale tak bardzo i tak często  bolą zęby od czytania treści w internecie, że już mam dość.

Podróże

Potem kazałabym podróżować. Człowiek tyle się uczy podczas wypraw… Nagle zauważa, że jest bieda na świecie, albo że otoczenie, w którym mieszka znacznie różni się od tego, które widział podczas podróży. I sam wyciąga wnioski. Oraz przywozi nowe idee. 

Języki

Oczywiście, żeby podróżować, warto znać język. Język tyle mówi o tym, jak myśli dana społeczność. Ale znowu nie chodzi o wkuwanie słówek i sprawdziany z gramatyki, tylko o konkretną umiejętność mówienia – żeby się porozumieć. Podczas mojej tegorocznej wycieczki na Litwę przydawał się Google Translator, a w Berlinie dawało się porozumieć po angielsku. 

Nowe media i nowy marketing

Koniecznie trzeba więc uczyć ludzi nowych mediów, zachęcać ich do korzystania z aplikacji przyjaznych życiu. I pamiętać o tym, że wielkie koncerny (jak Google i Facebook) to jednak komercyjne firmy. Musimy wiedzieć, czym są dane osobowe, czym jest marketing i jak odbywa się to wszystko, co dzieje się w internecie. Naprawdę nie ma nic za darmo, a czasem wydaje się, że o tym zapominamy.

Praca zdalna

Razem z technologiami nastąpiła dla kobiet nowa era pracy. Można pracować w domu, albo tak, jak jest wygodnie. I tylko trudno jest przełączyć się z trybu zawodowego na tryb domowy, gdy pracujesz z własnej sypialni.

Praca zdalna wymaga priorytetyzowania, umiejętności planowania, myślenia rezultatem. A także koncentracji oraz szybkiej regeneracji. Wśród potrzebnych działań mamy pracę z zegarkiem w ręku i z kalendarzem, precyzyjne ustalanie zakresu prac oraz… dysycyplinę. Widzę tu także konieczność korzystania z drzemki i z aktywności ruchowej, jako fundamentalnych dla dobrej regeneracji.

Te wszystkie teksty, że trzeba mieć energię, żeby odzyskać energię, to bzdura, w którą lubimy wierzyć. Drzemka też czasem wydaje się wstydliwym czasem na „nic nie robienie”, a tymczasem potrafi sprawić, że mamy dwa poranki w ciągu dnia.

Wiele zawodów w życiu

Uczyłabym też tego, że nie warto przywiązywać się do wykonywania jednego zawodu w życiu. Chciałabym, żeby kobiety miały jasność, że rynek pracy rządzi się normalnymi prawami rynku. Czasem nie o wykształcenie się rozchodzi, ani nawet nie o to, kto był lepszy, ale o kto, kto pierwszy zapytał.

Biznesowa kalkulacja

Chciałabym, żeby kobiety były wrażliwe na to, co się dzieje i żeby wybierały zawody w oparciu o biznesową kalkulację. A więc, kobiety potrzebują umieć umieć włączyć w sobie przedsiębiorcze myślenie i przewidywać trendy. Muszą umieć się wyceniać na rynku. Muszą więc rozumieć mechanikę sprzedaży. Zazdroszczę mężczyznom, którzy umieją działać w biznesie mimo różnic osobowościowych i w stylu życia. Ich spory nie wypływają na interesy. Kobiety wymagają od siebie i od innych kobiet zbyt wiele. Często nieadekwatnie do wynagrodzenia. Trzeba umieć to wyliczyć. I wycofać jeśli koszty, także emocjonalne, przewyższają straty. Albo – jeszcze lepiej – nauczyć się zarządzać emocjami tak, aby nie wpływały one znacząco na współpracę.

Mądra asertywność 

Potrzebują umieć mówić „NIE!”, gdy trzeba mówić „NIE!” i „TAK!”, gdy trzeba mówić „TAK!”.

Muszą też być odporne na pochlebstwa. To cudownie, że inni ludzie Cię chwalą i zauważają, jak pracujesz, ale wsłuchaj się uważnie. Czyżbyś miała teraz, gdy słyszysz jak świetnie radzisz sobie w biznesie, kupić produkt, który sprzedaje mąż przyjaciółki? A może, skoro masz taki wspaniały wizerunek w sieci, nic Ci nie będzie, jak poczekasz kolejny tydzień na zasłużoną płatność? Przecież Iksińska jest samotną matką i jej trzeba płacić w kolejności – Ty sobie świetnie radzisz, więc możesz poczekać…

Wrrr…

Prawo

Kobiety muszą znać przepisy, które pomogą im zabezpieczać interesy swoje i dzieci. 

Religia

Kobiety muszą wiedzieć, po co powstały religie. I że nie wszystkie traktują kobiety z szacunkiem. Bywa, że pielęgnują pochlebstwa, bo dzięki nim otrzymują potrzebne usługi gratis. 

Historia. Historia sztuki. 

Przydałoby się, żebyśmy wszyscy – nie tylko kobiety przecież – umieli sięgnąć do doświadczeń przeszłych pokoleń. I żebyśmy miały dystans do wytworów ludzkiego umysłu. W przeszłości od kobiet wymagano, że będą dobrze się poruszać „po estetyce i kulturze”. W czasach bez telewizji i internetu miało to uzasadnienie. Dzisiaj chodzi raczej o świadomość tego, że przed nami byli ludzie – i po nas będą ludzie. Możemy czerpać z doświadczeń i o tym rozmawiać. Ale musimy znać ten osobliwy język historii i historii sztuki. 

Kolor, kształt, styl

Nauczyłabym też kobiety o ich typach sylwetek i typach kolorystycznych. To takie ważne, gdy chce się dobrze wyglądać. A gdy już masz swój kolor, kształt i styl i się sobie podobasz i czujesz się pewnie, to już nie potrzebujesz chudnąć gwałtownie. Możemy popracować nad tym dlaczego się objadasz:D

Twórczość i kreatywność

Moja praca z kobietami, daje mi też jasność, że trzeba wymagać od kobiet, by pielęgnowały swoją twórczość. Każda z nas ma jakiś talent, dar, smykałkę. W jakimś sensie każda z nas jest kreatywna. Ale nie dajemy sobie pozwolenia, by te dary pielęgnować. Gdy prowadzę, na żywo, warsztaty „Pastylka na kobiecą niemoc” spotykam kobiety, które mówią, że potrzebują specjalnego miejsca i czasu, żeby marzyć – bo nie mogą się za to zabrać samodzielnie. Jeśli masz więcej luzu i możesz to zrobić w swojej przestrzeni skorzystaj z nagrania webinaru (TUTAJ) i zaprogramuj się na spełnianie swoich marzeń:D 

Idea 100-letniego życia

Trudno powiedzieć, jakich kompetencji będzie potrzebował świat, w którym będziemy żyć za 10, 20, 30, 50 lat. Trochę o tym napisano w książce „100-letnie życie”. (Czytajcie TUTAJ, a jeśli chcecie wiedzieć na co się przygotować i czego się uczyć, czytajcie całą książkę).

Koniecznie też przeczytaj „Uwolnioną” Tary Westover. To jest książka o tym, jak łatwo i bezmyślnie powiela się patologię. Link tutaj. Ale też o tym, że klasyczna edukacja dość łatwo daje się nadrobić. (Żywy temat w mojej rodzinie aktualnie. Kiedyś o tym Wam napiszę). I też o tym, że możesz robić wiele rzeczy nie mając wykształcenia, ale z wykształceniem jest fajniej, a nawet lżej. 

A tutaj możesz przeczytać mój artykuł o pracoholizmie kobiet

Opt In Image

Bądź ze mną w kontakcie!

Zapisz się do newslettera, który wysyłam zwykle raz w tygodniu. Będziesz wtedy zawsze na bieżąco z tym, co u mnie i u moich klientów. A w ogóle, to lepiej mi pisać, dla tych, którzy czekają - nie dla wszystkich:D

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych i handlowych, w tym otrzymywanie newslettera od "Zasmakuj w życiu"