O książce „Głód” Roxane Gay

W artykule, który wyświetla się poniżej, mówiłam, że nie ma ważniejszej książki, która by mówiła o życiu otyłych, niż „Dietoland” Sarai Walker.

Och, jak bardzo się myliłam.

Dzisiejsza książka – to dopiero jest petarda!

„Głód” Roxane Gay

„Głód” Roxane Gay, to jest dopiero spowiedź grubego ciała. Nie zachwyci osób, które są przekonane, że „aby schudnąć trzeba mniej żreć i więcej się ruszać”. Ani osób naturalnie szczupłych.

Za to, osobom, które mają wystarczająco empatii dla otyłych, ta książka pomoże zrozumieć problem.

Na pewno masz w swoim otoczeniu kogoś, kto stale zmaga się z otyłością – dzięki tej książce lepiej usłyszysz tę osobę i przestaniesz powtarzać frazesy. Uwierz mi – a książka Roxane Gay to potwierdza – grubasy to wszystko, co im przekazujesz, już wiedzą.

Ale, uwaga, nie każdy grubas, którego znasz, ma za sobą taką traumę, jak bohaterka książki „Głód”. Jak dla mnie, samo zmaganie się z otyłością w świecie, w którym panuje kult wąskiej talii, jest traumą. A Roxane Gay, ma tego znacznie więcej w swoim doświadczeniu. I o tym też pisze.

Dźwiganie przeszłości na plecach

Z mojego, eksperckiego doświadczenia wynika, że:

 otyłość jest „cudowna”  dla osób, które doświadczyły nadużyć seksualnych w przeszłości. Można się za nią ukryć. Otyłość daje doskonałą ochronę, gdy masz dość lub/i nie chcesz być widziana.

 trudno jest żyć z doświadczeniem bycia zdradzoną , nadużytą, z brakiem zaufania do najbliższych. To jest tak trudne, że wyjście ze skorupy i zwrócenie się o pomoc, wymaga nadludzkiej siły. Książka „Głód” próbuje wytłumaczyć, jak działa ten mechanizm.

Przepracować traumę

Jeśli tak masz, że dźwigasz przeszłość na swoich plecach, to współczuję Ci mocno. I tak samo mocno Cię ściskam. Naprawdę nie chcę, abyś musiała tego wciąż, i wciąż, i wciąż, i wciąż doświadczać. Dopóki jednak próbujesz radzić sobie sama, dopóty pielęgnujesz ten stan.  Potrzebujesz przepracować tę traumę, aby ruszyć do swojego prawdziwego życia.  

Ale, nic na siłę. Trauma to delikatny stan. Jak już będziesz gotowa, przychodź do mnie po konsultację! Albo do kogoś innego. Byle przełamać ten ciężki schemat. Ale uważaj, im dłużej czekasz, tym bardziej go utrwalasz – utrwalasz to, czego nie chcesz.

 Jako Twój terapeuta, pomogę Ci zrozumieć sens traumatycznych doświadczeń, w których wyrastałaś. Dla uzdrowienia relacji z samą sobą, ma znaczenie zrozumienie tego, co sie stało. Ale nie racjonalizowanie. Wsparcie, którego udzielam ma związek z budowaniem Twojej nowej tożsamości – wolnej od negatywnego wpływu dawnych doświadczeń. Trauma i życie w jej cieniu, nie muszą być Twoim przeznaczeniem. Jeśli chcesz pracować z kimś, kto wie, o czym mówisz – nie z książek, ale z własnego doświadczenia, zapraszam do współpracy.  

Roxane Gay nie skończyła jeszcze swojej historii. Nie zostawia nas też z nadzieją na optymistyczne jej zakończenie. Ale zrobiła coś bardzo ważnego, dla ludzi zmagających się z otyłością: powiedziała głośno to wszystko, co wiemy, a o czym nie mówimy. Zresztą, kto miałby tego słuchać?

Na szczęście, Roxane Gay została usłyszana.

W czasach, w których nie wypada być grubasem, Roxane Gay, wchodzi do naszych domów i swoimi grubymi paluchami ściera parę z luster, i mówi: „Patrz, jesteś tutaj!! Widzę Cię! Jesteś ważna”

TUTAJ moja osobista odpowiedź na książkę „Głód” Roxane Gay.
Wiersz. To też nie koniec mojej historii.

Opt In Image

Bądź ze mną w kontakcie!

Zapisz się do newslettera, który wysyłam zwykle raz w tygodniu. Będziesz wtedy zawsze na bieżąco z tym, co u mnie i u moich klientów. A w ogóle, to lepiej mi pisać, dla tych, którzy czekają - nie dla wszystkich:D

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych i handlowych, w tym otrzymywanie newslettera od "Zasmakuj w życiu"