Intuicja, czyli wielka magia. Jak pielęgnować intuicję?

Intuicja. Łatwo ją pomylić z bólem brzucha.

Według naukowców to, co nazywamy intuicją, to „markery somatyczne”.

U niektórych ludzi, rzeczywiście będą się kumulowały w brzuchu, ale u innych (u mnie na przykład) dużą porcję ważnych informacji przynosi kręgosłup. Dla kogoś będzie to swędzące ucho albo nos.

I co Ty na to?

Znasz język swojej intuicji?

Jeśli musisz podejmować w swoim życiu ważne decyzje, koniecznie naucz się go. Poniżej lista rzeczy, które lubi Twoja intuicja. Rób je, a szybko odkryjesz, jak dobrze jest, gdy masz kontakt ze swoją intuicją.

Intuicja. Jak pielęgnować intuicję?

Koniecznie,  podejmuj decyzje . Bez treningu, nie rozwiniesz swojej intuicji.

 Unikaj wszelkich „gotowców”  przy podejmowaniu decyzji. Zostaw elektroniczne porównywarki. Twoja intuicja potrzebuje Twojej wiedzy i Twoich kryteriów. Systemy komputerowe oraz inni ludzie nie wiedzą, co jest dla Ciebie dobre. Na tym etapie „markery somatyczne”, czyli „jak czujesz to, co czujesz” mają znaczenie.

 Nie wierz w listy „za i przeciw”.  Pamiętaj, im trudniejszy problem do rozwiązania, tym trudniej podeprzeć się racjonalnymi argumentami. Zresztą, na pewno już sprawdzałaś, co się z Tobą dzieje, gdy starasz się o zmianę pracy, albo gdy wchodzisz w nowy związek.

Wiele osób poleca robienie list „za i przeciw”. Nic bardziej mylnego. Listy „za i przeciw” są bardzo życzeniowe i opierają się na wiedzy, którą masz. A Ty potrzebujesz też wiedzy, której nie masz. Czy ktoś na świecie przewidział Covid? Albo atak na World Trade Centre?

Przy podejmowaniu trudnych decyzji przydaje się głównie intuicja. Racjonalne argumenty ją wspierają. Ryzykuj bezpiecznie, czyli w oparciu o własne kryteria.

 Specjalizuj się.  Czy wiesz, że niektóre bardzo dojrzałe osoby, a przy tym eksperci swoich dziedzin, mają trudność w okiełznaniu swojej codzienności (z powodu chorób wieku starczego), ale są w stanie dalej służyć ekspertyzą w zakresie zainteresowań zawodowych? To mieszanka wiedzy, doświadczenia i emocjonalnego sosu zwanego właśnie intuicją, pozwala im doskonale poruszać się po dobrze znanych tematach. Mistrz w dziedzinie obsługi reaktorów jądrowych, może reagować jak dziecko, na widok bawiących się na krawężniku przedszkolaków. Na pewno znasz starsze osoby, które reagują nieadekwatnie dla sytuacji. Biegłość umysłowa działa u nich równolegle z wyłączaniem się niektórych funkcji życiowych.

W kryzysowych momentach to właśnie intuicja pomaga tym osobom przetrwać. Gdy nie wiadomo, co zrobić, podejmują decyzje na podstawie konkretnego, choć ledwo wyczuwalnego sygnału.

To ważne dla osób w kryzysie. Gdy nie wiesz, co z Tobą będzie, zaczynasz wyobrażać sobie najgorsze. A tymczasem kryzys to norma. Znajdź swój sposób na życie z nim. Baaa, specjalizuj się w tym, aby żyć bez względu na kryzys. Z czasem będziesz rozpoznawać sygnały nadchodzącego kryzysu i będziesz coraz lepiej sobie radzić, gdy Cię dopadnie. Pomoże Ci w tym dobrze wytrenowana intuicja.

 Nie ufaj procedurom, przepisom

Dla doświadczonej kucharki, oprócz procedury przygotowania np. ciasta, ma znaczenie, czy jest deszcz, czy jest sucho. Podobnie dla strażaka: dźwięk palącego się drewna jest wezwaniem do działania lub znakiem STOP. Żadna procedura nie bierze zmiennych, które są wynikiem doświadczenia. Również w terapii sztywne trzymanie się procedur będzie wspierać klienta lub prowadzić go na manowce – w zależności od człowieka i jego unikalnej sytuacji.

Stosuj się zatem do wytycznych i do procedur, ale bierz też pod uwagę liczne zmienne.

 Jedz czysto.  Skoro intuicja to sygnały z ciała, to koniecznie zadbaj o swoje ciało. Niech markery somatyczne mają czystą drogę do Twojego serca i rozumu. W przeciwnym razie, pomylisz ból brzucha z intuicją.

Zrównoważona dieta, a przy tym odpowiednia ilość wody, dobry sen, aktywność ruchowa – to wszystko działania, które wspierają lepsze czucie ciała. Jeśli zadbasz o te sfery, nigdy już nie pomylisz bólu brzucha z intuicją.


Jeśli potrzebujesz, zapraszam Cię po coaching psychodietetyczny i po konsultacje psychodietetyczne. Pomogę Ci zrozumieć Twój własny system nawyków i – jeśli na to pozwolisz – wyprowadzę Cię z niekorzystnych przyzwyczajeń. To one, a nie jedzenie, są najczęściej przyczyną wielu trudności we wdrażaniu ważnych zmian.

Jest możliwe, że zaproszę Cię do mojego autorskiego programu ENERGIA, I W DZIEŃ, I W NOCY, który kompleksowo traktuje wyzwanie zmiany nawyków (też w myśleniu) – na rzecz bardziej dopasowanego do Ciebie, pracującego na Twoją korzyść, stylu życia.


 Trenuj uważność 

Rozumiem ją, jako dobrą znajomość swoich myśli, swoich przekonań, a także znajomość swojego otoczenia. Co jednocześnie oznacza konieczność regularnego podważania swoich myśli, ocen czy przekonań. Dlatego warto prowadzić dziennik i „przyłapywać się” na podążaniu utartymi i wygodnymi ścieżkami własnego umysłu.

W celu treningu uważności, warto też obserwować swoje otoczenie, malować, fotografować, poznawać nazwy ptaków, obserwować okresy lęgowe czy pory kwitnienia. Intuicja wsparta wiedzą o tym, co jest naturalne w otoczeniu, a co nie jest bardzo się przydaje, gdy rozwijasz intuicję.

Jak pielęgnować intuicję? Od czego zacząć?

Najprościej jest  zacząć od jedzenia . Masz dużo wpływu w tym obszarze. Białko. Węglowodany. Tłuszcze. Najlepiej w idealnych proporcjach. Do tego zero cukru. Żadnego alkoholu. Tylko woda i herbaty. Jedzenie w regularnych odstępach. Domowe. Z dużą ilością warzyw. Ciało w równowadze pozwoli ci łatwiej usłyszeć i zrozumieć język Twojej intuicji.

Oczywiście,  spodziewaj się kryzysu . I wtedy nie przestawaj. „Zwitaj się z glebą”, a potem wróć do punktu, w którym skończyłaś.

A jeśli się zapędziłaś, utknęłaś, naprawdę nie wiesz, co jest dla Ciebie dobre, chcesz usłyszeć swoje powołanie – przybywaj po konsultację. Jestem coachem, który od lat pomaga osobom lepiej się zrozumieć i porozumieć. Intuicja jest moim głównym zasobem w życiu prywatnym i w biznesie. Chętnie podzielę się z Tobą moją wiedzą, pasją i odkryciami.

intuicja, intuicja co to, intuicja psychologia
Intuicja
Opt In Image

Bądź ze mną w kontakcie!

Zapisz się do newslettera, który wysyłam zwykle raz w tygodniu. Będziesz wtedy zawsze na bieżąco z tym, co u mnie i u moich klientów. A w ogóle, to lepiej mi pisać, dla tych, którzy czekają - nie dla wszystkich:D

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych i handlowych, w tym otrzymywanie newslettera od "Zasmakuj w życiu"