Jak wyciągnąć z czytania i oglądania jeszcze więcej?

Twoja własna sesja terapeutyczna z książką lub filmem?

Czyli zdecydowałaś się…

Masz już książkę albo film.
Nawet Ci się podobało.
Może i miałaś ochotę udusić bohaterów, ale ostatecznie ich losy Cię wciągnęły…
Żyłaś razem z nimi, kochałaś razem z nimi. Nienawidziłaś razem z nimi…

Czyżby brakowało Ci teraz, tej pani „od polskiego”, która powiedziałaby, jak zrozumieć lekturę czy film?

Skoro tak, to proszę bardzo. Poniżej przepis na udaną sesję terapeutyczną (biblio- i filmo- terapeutyczną). Im dłużej wykonuję swój zawód, tym bardziej sobie cenię możliwości terapeutyczne opowiadanych historii.

Żebyś Ty mogła mieć najwięcej korzyści, koniecznie załóż zeszyt/dziennik, w którym będziesz zapisywać swoje wrażenia, przemyślenia, wnioski z lektury/filmu. Kluczem do sukcesu w życiu i w biznesie, jest bowiem wdrażanie odpowiednich działań, zamiast ćpania wiedzy.

Pamiętaj, że robisz notatki dla siebie. Możesz zrobić z nimi, co zechcesz – nawet wyrzucić. Dlatego, nie cenzuruj się i pisz. Potrzebujesz tej czynności, aby przyjrzeć się swoim myślom, znaleźć ukryte przekonania i wzorce.


Poniżej link do materiału, w którym zachęcam do prowadzenia dziennika. Zapraszam.


Twoja terapeutyczna sesja biblio- i filmo- terapii

Krok 1. Ogólne wrażenia i skojarzenia po przeczytaniu ksiażki/obejrzeniu filmu.

Krok 2. Doświadczyłaś czegoś nowego podczas lektury/oglądania? Coś cię zaskoczyło?

Krok 3. Z którym bohaterem najbardziej się identyfikujesz i dlaczego?

Krok 4. Z którym bohaterem czujesz więź?

Krok 5. Jakie działania bohatera były dla Ciebie poruszające (albo po prostu ważne)?

Krok 6. Jak je oceniasz? Postąpiłabyś tak samo, czy inaczej? Jak Ty byś postąpiła? Jeśli nie tak, jak bohater – dlaczego? Jeśli tak, jak bohater – dlaczego?

Krok 7. Czy podobało Ci się zakończenie książki/filmu? Jeśli tak, dlaczego? Jeśli nie – dlaczego? Stwórz własną wersję zakończenia.

Krok 8. Czy film poddał Ci jakieś pomysły do zastosowania w Twojej sytuacji? Czy jesteś gotowa je zastosować? Kiedy? Jakie przeszkody możesz napotkać? Jak sobie z nimi poradzisz? Będziesz potrzebowała pomocy? Kto najlepiej Ci pomoże?

Efekty biblio-i filmoterapii

Według danych naukowych efekty filmoterapii i biblioterapii nie są trwałe. Chyba, że stworzysz warunki do wprowadzania potrzebnych zmian w życiu. Zapisywanie wrażeń i wniosków z film czy lektury, to jedna z umiejętności, których potrzebujesz, aby pielęgnować środowisko wspierania zmian w życiu i w biznesie.

Warto mieć też ludzi, z którymi rozmawiasz o swoich doświadczeniach z lekturą i filmem. Tę rolę zwykle pełnią przyjaciele. Gdy spotykacie się, aby prowadzić głębokie rozmowy, to jednocześnie wykonujecie ważną pracę rozwojową dla siebie i dla otoczenia.

Ale czasem brakuje przyjaciół. Albo Ci, którzy są, nie cenią literatury, i w ogóle sztuki. Warto wtedy świadomie tworzyć środowisko, w którym znajduje się wsparcie dla swoich zainteresowań. Zacznij od swojej okolicy, popytaj przyjaciół i znajomych. Na pewno ktoś coś wie.

Możliwe, że i mnie uda się stworzyć takie miejsce w sieci. Zostań na tym blogu, aby być na bieżąco.

Oczywiście, zawsze możesz zamówić sesję ze mną.

Przeczytaj też artykuł o tym, co przeszkadza Ci wdrażać Twoje życiowe plany

A pod tym linkiem, znajdziesz film o tym, że zbyt często wierzymy w złudzenie potencjału, zamiast dać szansę działaniom.

Jeśli temat biblioterapii i filmoterapii, jest dla ciebie nowy, idź do TEGO artykułu.

Opt In Image

Bądź ze mną w kontakcie!

Zapisz się do newslettera, który wysyłam zwykle raz w tygodniu. Będziesz wtedy zawsze na bieżąco z tym, co u mnie i u moich klientów. A w ogóle, to lepiej mi pisać, dla tych, którzy czekają - nie dla wszystkich:D

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych i handlowych, w tym otrzymywanie newslettera od "Zasmakuj w życiu"